وابسته شدن عمده خدمات به سرویس‌ها و سامانه‌های فناوری محور و تولید حجم عظیم داده‌ها و اطلاعات وابسته به این سرویس‌ها، ضرورت در نظر گرفتن راهکارهایی پایدار و امن جهت ذخیره‌سازی داده‌ها و اطلاعات را بیش از پیش نشان داده‌ است. فضای ذخیره‌سازی موجود بر روی فضای دیسکی سرورها دیگر پاسخگوی نیاز ذخیره‌سازی شرکت‌ها نیست و حتما باید از راهکارهایی با امکان ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات با حجم بالا استفاده کرد.

امروزه استفاده از ذخیره‌سازهای SAN (Storage Area Network) در محیط‌های enterprise بسیار رایج شده است و با توجه به قابلیت‌های ارائه شده توسط شرکت‌های تولید کننده معتبر جهانی، بسیاری از نیازهای ذخیره‌سازی، توسط این تجهیزات به خوبی پاسخ داده می‌شود. SANSها رایج‌ترین معماری شبکه محور ذخیره‌سازی در محیط‌هایی با نرم‌افزارهای بسیار حساس و حیاتی به شمار می‌روند و بازدهی بالا و تاخیر پایینی دارند. با ذخیره‌سازی داده‌ها در یک فضای ذخیره‌سازی اشتراکی و متمرکز، SANها این امکان را برای سازمان‌ها فراهم می‌کنند که سازمان‌ها بتوانند راهکارها و ابزارهایی سازگار برای امنیت، محافظت از داده‌ها و بازیابی از بحرانی داشته باشند.

یک SAN در واقع یک ذخیره‌ساز مبتنی بر بلوک است که دارای یک معماری با سرعت بسیار بالا برای اتصال سرورها به واحدهای منطقی دیسک (LUN) است.

یک LUN، مجموعه‌ای از بلوک‌هاست که به عنوان یک دیسک منطقی به سرورها ارائه می‌شود. سرورها این بلوک‌ها را پارتیشن‌بندی و سپس در یک فایل سیستم، فرمت نموده تا بتوانند از آن‌ها به عنوان یک فضای دیسک منطقی جهت ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده کنند. امروزه SANها دو سوم بازار ذخیره‌سازهای مبتنی بر شبکه را از آن خود کرده‌اند. این تجهیزات برای حذف نقاط شکست منفرد (SPoF) و بازیابی سریع در مواقع بحران، بسیار کاربردی هستند.

از SANها در برنامه‌های کاربردی که نیاز به کارایی بالا دارند، استفاده می‌شود. از جمله این کاربردها می‌توان به پایگاه داده‌های Oracle، پایگاه داده‌های SQL Server، پیاده‌سازی راهکارهای مجازی‌سازی با استفاده از VMware، KVM، Microsoft Hyper-V، پیاده‌سازی VDIها، محیط‌های SAP، ERP و CRM اشاره نمود.

ما در شرکت رایا سامانه قادریم با شناسایی نیاز ذخیره‌سازی شما، بهترین راهکار ذخیره‌سازی مجموعه شما را انتخاب کرده و به شما پیشنهاد نمائیم. خدمات تأمین محصول، طراحی، راه‌اندازی، پشتیبانی و آموزش مرتبط با تجهیزات ذخیره‌ساز خود را از هر برند مطرح دنیا از صفر تا صد به ما بسپارید.